Akciğer Kanseri Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Ülkemizde milyonlarca risk grubunda olan kişinin olduğu Akciğer Kanseri nedir ve tedavisi nasıl olur?

0 226

Akciğer kanseri özellikle sigara içenler için son derece riskli ve tehlikeli bir hastalık olmaktadır. Akciğer yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi için çok önemli bir bölüm olduğundan akciğer kanseri kişinin yaşamının son bulması ile sonuçlanabilmektedir.

Akciğer Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Akciğer kanseri nedenleri için en büyük etmen sigara içmektir. Ancak sigara içmeyen fakat sigara dumanına maruz kalan, pasif içici olarak adlandırılan kişilerde de akciğer kanseri görülebilir.

Ayrıca zararlı kimyasalları solumak da akciğer kanserinin oluşmasına neden olur. Arsenik, krom ve nikel gibi zararlı bileşenler bu duruma neden olabilmektedir. Araçların egzozundan çıkan duman da bir başka akciğer kanseri oluşturma nedenidir. Ayrıca madenlerde bulunan kimselerin de bu kansere yakalanma riski fazladır.

Akciğer kanseri tedavisi için kesin sonuç veren tedavi yöntemleri mevcut değildir. Yine de yoğun iştah kaybı, nefes alıp vermekte güçlük, yoğun öksürük, öksürük ile halsizlik ve mide bulantısı gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka hastaneye başvurmak gerekmektedir. Akciğer kanserinden korunmanın en büyük yolu sigara içmemek ve zararlı bileşenleri solumamaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.