Bademcik İltihabı Nedir, Tedavisi Nedir?

Özellikle kış günlerinin en sık rastlanan Bademcik İltihabı rahatsızlığı neden olur ve nasıl geçer?

0 226

Bademcik iltihabı genelde kış aylarında görülüyor olsa da esasında her mevsim görülecek bir rahatsızlık olmaktadır. Bunun dışında toz etkisi ya da sigara kullanımı gibi nedenlerden ötürü de bademciklerde iltihaplanma yaşanabilir.

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Bademcikler temel olarak bağışıklık sisteminin ilk savunma birimi olarak görev yaparlar. Ağızdan alınan virüs ve bakterileri engellemek için idealdirler. Bademcik iltihabının oluşması da viral ve bakteriyel etmenlerden kaynaklanan enfeksiyondur.

Bademciklerde meydana gelen şişlik, boğaz ağrısı, uzun süreli yüksek ateş, boyun bölgesinde ağrı gibi nedenler bademcik iltihabına işaret ediyor olabilir. Özellikle yutkunurken ve konuşurken boğaz kısmında bir zorluk yaşanması iltihabın oluştuğunu gösterebilir.

İlk başlarda iltihabı geçirmek için evde yöntemler denenebilir. Ilık tuzlu su ile yapılacak gargara iltihabın başlangıç aşamasında etkili olacaktır. Bunun yanında bol sıvı tüketmek de boğazın nemlenmesini sağlayarak rahatlamak için etki edecektir.

Bu yöntemler ile hastalık geçmiyorsa doktora başvuru yapılmalıdır. Genelde ilk aşamada ilaç tedavisi önerilir ancak iltihaplanma üst boyuttaysa bu durumda bademcik ameliyatı da yapılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.