Defi Nedir? Merkezsiz Finans Ne Demektir?

0 11

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte özgürlükleri yakalama ve demokratik ortamlar oluşturmaya yönelik beklentiler artıyor. Özellikle finans alanında merkezi olmayan yapıların daha adil bir ortam oluşturacağına inanılıyor. Defi de bunu sağlamak için geliştirilmiş özel uygulamalara verilen genel isimdir. Yazımızın devamında Defi nedir, ne demektir şeklindeki soruların ayrıntılı cevaplarını bulabilirsiniz.

Defi Nedir?

Defi, merkezsiz finans sistemi oluşturulan uygulamalara verilen bir isimdir. İngilizce olan Decentralized Finance ifadesinin kısaltması olarak da kabul edilebilir. Bu noktadan sonra merak edilen husus; merkezsiz finansın ne olduğu ile ilgilidir.

Geleneksel finans sistemine bakıldığında, sistemin temelinde merkezi bir yapı (devlet) ve ona bağlı kuruluşlar olduğu görülür. Merkez bankası ve diğer bankalar aracılığı ile merkezi yapılar sistem istedikleri gibi müdahale edebilir ve sistemin verimliliğini ver karlılığını etkileyebilir. Bu sistem uzun yıllardır kullanılıyor ve ihtiyaçları genel manada karşılıyor. Ancak kendi içinde birçok eksikliği ve dezavantajı olduğu da unutulmamalıdır.

Geleneksel sistemde bankaların zarar etmesi, merkez bankalarının karşılıksız para basması, insanların sisteme erişmesi için zorluk çekmesi gibi hususlar eksiklik olarak kabul edilebilir. İşte merkezsiz finans ile bu sorunların aşılması hedefleniyor.

Herhangi bir merkezi olmayan ve ağdaki kullanıcıların varlığı ile işleyen sistemler, daha adil ve daha demokratik bir ortam oluşmasına imkan veriyor. Kullanıcıları, MetaMask cüzdanı veya benzeri bir ürün ile sistem üzerinden istediği işlemi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabiliyor. Bunun için kullanıcıların internet erişiminin olması yeterli. Üstelik sistemi kullanmak için kayıt olma zorunluluğu dahi yok.

Merkezsiz sistemlere devletlerin veya bankaların direkt olarak müdahale etmesi mümkün değil. Bundan dolayı sistemde yer alan yatırımcılar ve kullanıcılar, işlemlerini daha düşük maliyetle ve daha güvenilir bir şekilde yapma imkanı yakalıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.