Donmuş Et Nasıl Çözdürülür?

Buzluktan çıkartılan donmuş et nasıl çözdürülür? Etin çözdürülmesi ile ilgili önemli bilgiler!

0 254

Eti muhafaza etmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi dondurarak buzlukta muhafaza etmektir. Ancak acil bir durumda örneğin bir misafirin gelmesi gibi bir durumda eti buzluktan çıkartarak çözülmesini beklemek oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Etin bu ve buna benzer durumlarda çabuk çözülmesini sağlamak için birkaç pratik yöntem mevcuttur. Bu pratik yöntemlerden bahsetmeden önce doğru bilinen bir yanlış olan eti sıcak suda bekletmenin üzerinde durmak isterim.

Etin sıcak suda bekletilmesi de aslında kolay ve hızlı bir yöntem olmamak ile beraber bu yöntem etin dış kısmının pişmesine ve iç kısmının ise bakterilenmesine neden olmaktadır.

Eti Çözdürmek İçin En Pratik Yöntem

İlk olarak etimizi buzluktan çıkarıyoruz. Boş bir metal tencereye ne soğuk ne sıcak, ılık su dolduruyoruz. Eti pişirme tepsisinin üzerine alıyoruz, üstüne de içi su dolu tencereyi koyuyoruz ve. etin kalınlığına göre dakikalar içinde çözüldüğüne tanıklık ediyoruz, bu yöntem doğru.

Bu yöntemin en doğru yöntem olmasında birkaç sebep var. Birincisi, içi su dolu tencerenin ete yaptığı baskıdan dolayı buzun hızlı çözülmesi. İkincisi de metalin ısıyı çok daha iyi iletmesi. Ilık suyun sıcaklığını ete çok daha iyi iletiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.