Karnabahar Nasıl Temizlenir?

Sofraların lezzetli ve sağlıklı yemeklerinden olan Karnabahar nasıl temizlenir? İşte Karnabahar temizliği için püf noktalar.

0 274

Karnabahar özellikle kış aylarında oldukça sık tüketilen ve hemen herkesin mutfağında bulunan bir gıdadır. Ancak karnabaharın faydaları olduğu kadar zorluğu da bulunmaktadır. Bu zorluk ise karnabahar temizlemektir.

Karnabaharı temizlemeye başlarken önce yapmanız gereken karnabaharı yeşil yapraklarından ayıklamaktır. Bazı yaprakları koparmak zor olabileceği için bıçak yardımı ile ayıklamanız daha kolay bir yöntem olacaktır.

Sonrasında ise karnabaharı yıkamaya başlayabilirsiniz. En son karnabaharı suyun altında bir müddet daha tutarak iyice temizlediğinizden emin olabilirsiniz. Sonrasında ise karnabaharı parçalarına ayırma işlemine geçebilirsiniz.

Karnabaharı Birbirinden Ayırma Nasıl Olur?

Karnabaharı kök gövdesinden ayırmak için istediğiniz ebatlarda içten dışa doğru kesmeniz daha iyi bir yöntem olacaktır. Bazı karnabaharların parçaları kendiliğinden küçüktür.

Küçük ebattakilere ayırma işlemi uygulamamanız daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise karnabaharların pişerken dağılmasını engellemektir.

Karnabahar vitamin yönünden zengin ve oldukça da ekonomik olan bir besin kaynağıdır. Bu nedenle sık sık karnabahar tüketimi yapmaya özen göstermeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında tüketilen karnabahar vücut direncini kuvvetlendirmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.