VPN Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yasaklı sitelere girilmesini sağlayacak olan VPN nedir? VPN nasıl kullanılır?

0 225

VPN günümüzde erişim engeli bulunan sitelere giriş yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Daha önceleri proxy ayarları değiştirilerek ulaşılan sitelere şimdi VPN üzerinden daha kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

VPN Kullanımı Nasıl?

VPN kullanmak için VPN hizmeti sunan servisleri kullanmanız gerekmektedir. Temel olarak VPN iki yöntem üzerinden çalışır. İlki hazır uygulamalar üzerinden, bir diğeri de ücretsiz yazılımlar üzerinden sunulmaktadır. Özellikle konuyla ilgili pek bilgisi olmayanlar genelde ücretli olan hazır uygulamaları tercih etmelidirler.

Tercih ettiğiniz VPN sağlayıcı kolay bir şekilde mevcut ağınız üzerinden sitelere girmeyi sağlar. VPN, temel olarak IP adresinin değişmesine neden olur ve ülkede yasaklanmış site VPN’nin atadığı IP’de yasaklı olmadığı için sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

VPN ağları genelde yavaş olurlar ve bu yüzden video izlerken yüksek kalitede görüntü elde etmeniz zor olabilir. Daha kolay ve ücretsiz VPN hizmeti almak için de Opera gibi tarayıcıları kullanabilirsiniz. Opera tarayıcı da dahili halde VPN uygulaması bulunur ve sitelere bu eklenti üzerinden çok daha kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.